Lignano - průvodce

Lignano – slunce, moře, zábava

Letovisko Lignano je jedním z nejoblíbenějších letovisek italského Jadranu. Především pro rodiny s dětmi je to ideální lokalita pro letní dovolenou. Letovisko je vyhledávané hlavně pro své dlouhé písečné pláže s velmi pozvolným vstupem do moře.

Lignano ale nejsou jen krásné pláže se zlatým jemným pískem, ale o turisty je zde skvěle postaráno ve všech směrech. V Lignanu je několik zábavních parků pro děti i dospělé a velký akvapark - Aquasplash. Milovníky golfu jistě potěší kvalitně udržované 18-ti jamkové hřiště. Ženy ocení obchody s italskou módou a obuví za příjemné ceny nebo pondělní trh, kde seženete vše od broskví, přes koženou bundu, parfémy, oděvy, boty až po čerstvě vylovené ryby a mořské plody.

Večer málokdo odolá procházce po promenádě podél moře nebo posezení v jednom z mnoha romantických barů a příjemných restaurací.

Zkrátka v Lignanu si každý najde to své a jistě se sem budete rádi vracet - prostě ideální dovolená pro všechny.

Něco z historie..

Lignano vzniklo na počátku 20. století. První obyvatelé přišli v roce 1931 po vysušení nedalekých bažin. První cesta spojující Lignano s nedalekou obcí Latisana byla postavena v roce 1926, dříve bylo toto místo dostupné jen po moři. Název Sabbiadoro ("Zlatý písek") byl přidán v roce 1935 z propagačních důvodů.

Letovisko Lignano – 3x jinak

Celé letovisko se dělí na tři části - nejzápadnější Riviera, prostřední Pineta a historické centrum Sabbiadoro.

Lignano Riviera - západní část letoviska je charakteristická hustým výskytem pinií. V této části letoviska je ubytování většinou v rodinných domcích, vilkách a menších budovách a obecně lze říci, že se jedná o nejklidnější část letoviska – ideální místo pro seniory nebo rodiny s malými dětmi. Lignano Riviera nabídne svým návštěvníkům spíše užší pláž s větším rozestupem slunečníků. Pláž je rozdělena do šesti sektorů podle evropských zemí. Každý sektor je označen vlajkou - italskou, nizozemskou, německou, švédskou, francouzskou a britskou a každá z těchto pláží nabízí svým návštěvníkům něco jiného a jistě každý si zde vybere tu ´svou´. V centru Riviery, na břehu moře a kousíček od obchodního centra se nachází termální lázně - Terme di Lignano. 
Lázně při své léčbě využívají písek a mořskou vodu. A to je přesně to, co nás do Lignana láká. Můžeme si písek a mořskou vodu užívat na pláži či se svěřit odborníkům a nechat se léčit v lázních. Lázně se kromě estetické medicíny a péče o pleť specializují i na léčbu skeletově svalových problémů.

Lignano Pineta - prostřední část letoviska s několika piniovými parky a mnoha bary, restauracemi, nákupní třídou, akvaparkem, tržištěm, půjčovnami kol a šlapadel, atd. Pláže jsou rozděleny do devíti sektorů - mezi 4. a 5. sektorem vybíhá do moře molo, na jehož konci si můžete dát drink v baru Pagoda.

Lignano Sabbiadoro - historické centrem Lignana, kde najdete hlavní nákupní třídu s luxusními obchody s módou a obuví, restaurace, bary i obyčejné butiky a herny pro děti, diskotéku, plno hotelů, vilek a apartmánů. Pláž je zde široká a podél pláže vede promenáda i cyklostezka, kterou lidé využívají také pro jízdu na bruslích. Část Sabbiadoro je vhodná především pro turisty, kteří jsou rádi v centru dění a rádi si užívají noční život. Najdete zde i dvě pláže pro psy a slavná Terrazza a Mare - molo zakončené barem a diskotékou, která je součástí letoviska Lignano již od roku 1972. 

Pláž

Lignano disponuje 8 km dlouhou pláží s jemným zlatým pískem. Celá pláž je velmi dobře zařízena a můžete si zde pronajmout lehátka, křesílka, slunečníky i plážové stany. Každý plážový sektor má toalety, sprchy, bary a veškeré zázemí pro celodenní pobyt na pláži, mj. jsou zde i plavčíci a stanice první pomoci. Pláž je každodenně čištěna, můžete si zde zapůjčit šlapadla, kánoe nebo windsurfing. Kvalita moře i zázemí pláží jsou každoročně oceněny Modrou vlajkou.

Cesta

Letovisko Lignano leží zhruba v půli cesty mezi Benátkami a Terstem. Cesta z Česka je jednoduchá, zvládnete ji i bez mapy. Z Brna pojedete na Mikulov, na konci dálnice před Vídní odbočíte na Graz a pak až za Udine sjedete na Latisanu, tady už je Lignano značené naprosto precizně. Z Čech doporučujeme trasu přes České Budějovice, Salzburg, Villach… Cesta trvá cca osm hodin plus přestávky. Kromě dálniční známky pro Rakousko musíte počítat i s mýtem v Itálii a to podle ujetých kilometrů. Na začátku dostanete lístek a na konci trasy Vás zkasírují. Benzín v Rakousku bývá levnější, doporučujeme natankovat tam, a pokud nebudete v Itálii moc jezdit, tak Vám plná nádrž vystačí i na cestu zpět do Rakouska. Pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte pro ně připravit zábavu na cestu.

Nabídka apartmánů Lignano